Zoo w Gdańsku to miejsce szczególne, bowiem na obszarze około 125 hektarów mieszkają tu zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Są wśród nich takie, których populacje na wolności już właściwie nie istnieją. Gwałtowny rozwój techniczny, wzrost zanieczyszczenia naturalnego środowiska spowodowały, że niektóre gatunki zwierząt mogą żyć bezpiecznie jedynie w ogrodach zoologicznych.
Bo już tylko tutaj spotkać można antylopy bongo, oryksy szablorogie, hipopotamy karłowate czy też wspaniałe, padlinożerne kondory wielkie. Przypuszcza się, że za kilkadziesiąt lat znikną z terenów naturalnych hipopotamy nilowe, kilka gatunków nosorożców, słonie afrykańskie, niektóre małpiatki – np. lori mały – a także wiele pięknych gatunków ptaków. A ponieważ w zawrotnym tempie rozwija się nielegalny handel dzikimi zwierzętami, los ich zależeć będzie w dużym stopniu od takich placówek jak nasza.
Oliwskie ZOO jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), dzięki czemu może uczestniczyć w kilkunastu Europejskich Programach Hodowlanych (EEP) dla ginących gatunków. W ramach EEP posiadamy w naszej kolekcji tak cenne okazy zwierząt, jak wilki grzywiaste, kondory wielkie, pingwiny tońce, czy też hipopotamy karłowate. Od wielu z nich uzyskujemy regularne przychówki. Nasza hodowla kondorów wielkich znana jest w całym zoologicznym świecie. Potomstwo oliwskich kondorów wzbogaciło kolekcje wielu ogrodów zoologicznych w kraju i za granicą.
Od stycznia 2007r. jest członkiem Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA). Stowarzyszenie to zrzesza ok 250, z ponad dwóch tysięcy, ogrodów zoologicznych świata. Oglądając zwierzęta w naszym ZOO, pamiętajcie Państwo, że od Waszej postawy i dobroci zależy los wielu ich krewniaków, żyjących wciąż na wolności. Nie tylko rzadkich i cennych, ale i takich, których na szczęście sporo mieszka na polach i w lasach.
Wychowujmy nasze dzieci w bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami, uczmy szacunku, a nawet miłości do nich. Bowiem to od mądrości przyszłych pokoleń zależeć będzie, czy w najbliższym czasie jedyną ostoją dla ginącego świata zwierząt nie pozostaną ogrody zoologiczne.
Polub Social Media GdzieNaWycieczke.pl