W XVIII wieku mieszkańcy okolic Jaskini Piekło uznawali ją za miejsce, gdzie diabły czynią zło, ponieważ nie rozumieli procesów tworzenia się jaskiń. Jaskinia powstała w wyniku zjawisk krasowych, czyli rozpuszczania się skał wapiennych przez zakwaszoną wodę. Pierwszym etapem tego procesu jest wyżłobienie niewielkich szczelin w skałach, a następnie woda odrywa kawałki skał i jej nurt przenosi odłamki na zewnątrz.
Korytarze Jaskini Piekło mierzą około 57 metrów długości. Pomieszczenia są dość jasne i oświetlane przez okno skalne oraz dwa kominy, dlatego w ciągu dnia zwiedzanie nie wymaga użycia latarki. Jednak trzeba zachować ostrożność, zwłaszcza w pobliżu 3-metrowego szybu wybitego podczas poszukiwań rud ołowiu. Ponadto, w okolicy znajdują się niezabezpieczone szyby górnicze, które tworzą lejkowate zagłębienia.
Dziś już wiadomo, że nie ma tam żadnych diabłów, a Jaskinia Piekło jest atrakcyjnym miejscem dla turystów i miłośników przyrody. Ruiny zamku w pobliskiej miejscowości Ojcowie, a także malownicze okolice z górami, dolinami i rzekami, przyciągają wiele osób, zwłaszcza w okresie letnim.
Polub Social Media GdzieNaWycieczke.pl