Kaplica pw. św. Józefa Robotnika „Na wodzie” znajduje się we wsi Ojców na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Kaplica ta powstała z przekształcenia dawnych łazienek zdrojowych, które pierwotnie funkcjonowały na tym terenie.
Historia powstania kościoła jest ciekawa i ma pewne przewrotne elementy. Według miejscowych opowieści, w tamtych czasach obowiązywał dekret carski, który zabraniał budowy kościołów na terenie Ojcowa. Aby ominąć ten zakaz, zdecydowano się przekształcić łazienki zdrojowe w kaplicę na wodzie, ponieważ dekret nie zabraniał budowy kościołów na wodzie.
Kaplica na wodzie charakteryzuje się stylem szwajcarskim, łączącym lokalną architekturę z elementami charakterystycznymi dla stylu alpejskiego. Wnętrze zdobi styl zakopiański z początku XX w. Nietypowym elementem wystroju są 3 ołtarze, które mają kształt szczytów chałup chłopskich.
Warto zwrócić uwagę na obraz Matki Boskiej Wspomożenia z 1901 r., który znajduje się w kaplicy, a także na symbole narodowe w postaci orłów unoszących się na 3. Wężami, które symbolizują zaborców.
Pod kaplicą znajdują się źródło św. Jana oraz polana Goplany, która nosi imię po Gopale – duchu lasu w mitologii słowiańskiej.
Polub Social Media GdzieNaWycieczke.pl