Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego został utworzony w 2005r. Obiekt powstał na fundamentach byłej szkoły podstawowej (znajdującej się w wykazie obiektów gminnej ewidencji zabytków). Architektura budynku nawiązuje ściśle do architektury Kaszub. Projekt budynku odzwierciedla i współgra z przyrodą, kulturą i tradycją regionu – zbudowany jest z drewna i trzciny. W jego wnętrzu znajdują się sale ekspozycyjne, pracownia plastyczna i pracownia ceramiczna. W obiekcie mieści się też punkt informacji turystycznej oraz odbywa sprzedaż dzieł miejscowych artystów, twórców ludowych i rękodzielników a także wydawnictw na temat regionu. Nieopodal głównego budynku usytuowana jest wiata wraz z piecem chlebowym na biesiady i imprezy okolicznościowe – to tu w sezonie letnim odbywają się m.in. „czwartkowe wieczory kaszubskie” – koncerty kaszubskich kapel, podczas których, prócz muzyki można posłuchać również żartów po kaszubsku, lokalnych legend, czy spróbować swoich sił w różnego rodzaju zabawach. Przez cały rok pod wiatą odbywają się też warsztaty wypieku tradycyjnego chleba sworzyńskiego.
W pobliżu „domu” założono malowniczy ogród z tradycyjnymi odmianami jabłoni i grusz.
W 2018 r. w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego utworzono stałą wystawę „Może wa bë chcelë wiedzec, jak Kaszëbi żëją?” – znajdujące się na niej eksponaty są darami od mieszkańców regionu i odwiedzających Swornegacie turystów. Ciekawym elementem ekspozycji jest siedemnastowieczna dłubanka, wyłowiona przypadkowo przez mieszkańców.
W KDRL oferowane są też warsztaty ceramiczne, hafciarskie, wikliniarskie i plecionkarskie, a w sezonie jesienno-zimowym odbywają się spotkania integracyjne dla mieszkańców.
Dzięki takiej działalności Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego turyści mogą zapoznać się z tradycjami, kulturą i historią regionu a mieszkańcy gminy zetknąć z działalnością obiektu o charakterze kulturalnym i edukacyjnym.
Polub Social Media GdzieNaWycieczke.pl