Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie, zwana również Katedrą na Wawelu, to jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w Polsce. To tutaj, w kryptach, spoczywają najważniejsze postacie związane z Polską na przestrzeni wieków, m.in. niemalże wszyscy królowie, począwszy od czasów Władysława I Łokietka, a skończywszy na Stanisławie Leszczyńskim, a także biskupi krakowscy i wieszczowie narodowi.
Historia katedry sięga roku 1000, kiedy to na tym miejscu wybudowano pierwszą katedrę romańską. W późniejszym okresie, za czasów Władysława Hermana, rozpoczęto budowę katedry Hermanowskiej, a w 1142 roku, za panowania Bolesława III Krzywoustego, dokonano konsekracji kościoła. Jednak w 1305 roku obiekt spłonął, a odbudowa rozpoczęła się za panowania Władysława Łokietka w pierwszej połowie XIV wieku. Od tego czasu Katedra na Wawelu była wielokrotnie przebudowywana, co pozwala zwiedzającym podziwiać różne style architektoniczne, w szczególności gotycki i renesansowy.
Bilet wstępu umożliwia zwiedzenie Katedry na Wawelu, Dzwonu Zygmunta, Grobów Królewskich, Muzeum Katedralnego oraz Muzeum Archidiecezjalnego. Zwiedzający mogą samodzielnie zwiedzać poszczególne miejsca lub skorzystać z dodatkowo płatnego audio przewodnika.
Polub Social Media GdzieNaWycieczke.pl