Muzeum Kinematografii w Łodzi, zlokalizowane w pięknym pałacu Karola Scheiblera – słynnego łódzkiego przemysłowca włókienniczego z XIX wieku, to jedno z nieodłącznych miejsc w mieście kojarzonego z polską kinematografią.
Jest to jedyne takie muzeum w Polsce, które gromadzi bogatą kolekcję eksponatów związanych z techniką, sztuką i kulturą filmową. Zbiory muzeum liczą około 70 000 przedmiotów, prezentując fascynującą historię kina.
Na wystawie można dowiedzieć się, jak ludzie żyli w czasach przedfilmowych i jak sobie umilali wolny czas, korzystając z latarni magicznych, fotoplastykonu czy mutoskopu. Ciekawostką jest, że odrestaurowany fotoplastykon jest jedynym oryginalnym urządzeniem tego typu w Polsce i jednym z tylko 6 zachowanych na świecie.
Muzeum posiada także imponującą kolekcję aparatów fotograficznych, projektorów, kamer – począwszy od XIX wieku aż po czasy współczesne.
Oprócz narzędzi, które były nieodzowne przy produkcji filmów, zwiedzający mogą odkryć świat kina i wszystko, co z nim związane, takie jak plakaty, programy filmowe, afisze, zdjęcia czy scenariusze. Muzeum posiada także projekty scenografii ze zbiorów najwybitniejszych polskich twórców.
Dodatkowo, ogromne archiwa dokumentujące życie zawodowe i prywatne twórców polskiej szkoły filmowej są nieodzownym elementem wystawy, ukazującym barwną historię polskiego kina.
Dla tych, którzy nie pamiętają lub nie wiedzą, jak wyglądały dawne taśmy filmowe nawijane na ogromne szpule, muzeum stanowi doskonałą okazję, aby z bliska przyjrzeć się temu fascynującemu przedmiotowi, który już dawno przeszedł do historii kinematografii.
Polub Social Media GdzieNaWycieczke.pl