Kamienica pod Gwiazdą jest wyjątkowym zabytkiem znajdującym się w samym sercu Torunia, na Rynku Staromiejskim. To dom mieszczański, który został wzniesiony jeszcze w średniowieczu, a następnie był kilkukrotnie przebudowywany. Kamienica nosi ślady różnych epok – od gotyckich murów, przez bogato zdobioną barokową fasadę, aż po wnętrza, które kryją wspaniałe kręcone, drewniane schody ozdobione figurami Minerwy i lwa oraz oryginalne polichromowane manierystyczne stropy. Dlatego jest jednym z najokazalszych oraz najlepiej zachowanych przykładów kamienicy patrycjuszowskiej w Polsce.
W 1970 r. we wnętrzach Kamienicy pod Gwiazdą otwarto pierwszą w Polsce stałą ekspozycję sztuki dalekowschodniej, która powstała dzięki kolekcjonerowi Tadeuszowi Wierzejskiemu, jednemu z najhojniejszych darczyńców polskich muzeów po II wojnie światowej. To właśnie z jego zbiorów pochodzą najcenniejsze obiekty prezentowane na wystawie Świat Orientu. Znajdują się na niej m.in. wspaniałe przykłady japońskiego i chińskiego rzemiosła artystycznego: starożytne chińskie wyroby z brązu, z których niektóre mają ponad trzy tysiące lat, unikatowa dalekowschodnia porcelana, reprezentująca różnorodne style zdobnictwa, nefrytowe, agatowe i steatytowe rzeźby i naczynia a także oryginalne kamienne płaskorzeźby z indyjskiej świątyni dżinistycznej.
Atrakcją dla odwiedzających Kamienicę pod Gwiazdą jest ulokowany w podwórzu ogród orientalny, zaprojektowany na ponad 200 m2 przestrzeni. Przez ogród biegnie wyłożona kostką brukową i urozmaicona małymi latarniami alejka, prowadząca między egzotycznymi roślinami, głazami i kamiennymi płytami. Można tu natrafić m.in. na sosnę pospolitą, sosnę drobnokwiatową, jałowiec sabiński, azalie, bambusy, klon palmowy czy macierzankę. W ogrodzie znajduje się także drewniany pawilon, w którym od 2009 r. odbywają się ceremonie herbaciane, zajęcia edukacyjne oraz organizowane dla dzieci imprezy urodzinowe w stylu orientalnym.
Od 2 listopada 2021 roku zmieniamy zasady zwiedzania – ekspozycje prezentujące sztukę pozaeuropejską w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą oraz Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika od teraz będzie można zobaczyć w ramach jednego wspólnego biletu.
Orientacyjny czas zwiedzania obu oddziałów wynosi około 1 godziny lecz w praktyce jest zależny od indywidualnych preferencji zwiedzającego. Tym samym zalecamy rozpoczęcie zwiedzania minimum godzinę przed zamknięciem Muzeów.
Polub Social Media GdzieNaWycieczke.pl