Pałac Prezydencki w Warszawie jest na co dzień siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na przestrzeni wieków obiekt należał do hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego, który zlecił budowę pałacu w latach 40. XVII w., następnie do Lubomirskich, Radziwiłłów z linii Nieświeskiej.
To jednocześnie największy z zabytkowych pałaców, jakie wybudowano w Warszawie.
W latach 1768–1778 urządzono tu teatr, w czasach Królestwa Kongresowego pełnił funkcję siedziby namiestnika państwa, a po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. był siedzibą Prezesa Rady Ministrów oraz biura Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podczas II wojny światowej urządzono tu niemiecki luksusowy hotel i kasyno. Co ciekawe, budynek nie został zniszczony podczas wojny.
Pałac był również świadkiem przełomowych wydarzeń, m.in. obrad Sejmu Wielkiego w latach 1791-1792, obrad „Okrągłego Stołu” w 1989 r., podpisywania konstytucji z 1997 r., ratyfikacji traktatu przystąpienia do NATO w 1999 r. oraz Unii Europejskiej w 2003 r.
Należy pamiętać, żeby uprzednio zarezerwować wycieczkę przez stronę internetową oraz uzupełnić, zamieszczone na stronie, formularze niezbędne do wejścia na teren Pałacu Prezydenckiego.
Po Pałacu Prezydenckim turystów oprowadzi przewodnik, który przybliży historię miejsca, jego architekturę, a także przedstawi sylwetki prezydentów. Wycieczki odbywają się od poniedziałku do piątku.
Polub Social Media GdzieNaWycieczke.pl