Co
 • Aquaparki i Baseny
 • Dla dzieci
 • Góry
 • Kino
 • Kolejki
 • Kultura i sztuka
 • Motoryzacja
 • Natura
 • Ogrody
 • Parki rozrywki
 • Plaże i kąpieliska
 • Przygoda
 • Rozrywka
 • Sporty
 • Trasy i Szlaki
 • Wodne
 • Zabytki
 • Zimowe
Gdzie
image

Park Solankowy w Inowrocławiu położony jest na terenie malowniczego Parku Solankowego liczącego dziś ponad 85 hektarów. Ogrody zapachowe, ukwiecone aleje oraz stawy tworzą tutaj niepowtarzalną atmosferę wyciszenia i spokoju.

Przepiękna przyroda

Park Solankowy jest bogato zadrzewiony. Rosną tu m.in. klony, jesiony, kasztanowce, lipy, jawory, dęby, platany, sosny i drzewa rzadko spotykane (wierzba nadmorska). Są wśród nich liczne pomniki przyrody. Latem można tu zobaczyć starannie komponowane dywany kwiatowe.

Aleje spacerowe Parku Solankowego zdobią również rzeźby, ta najbardziej charakterystyczna usytuowana jest przy ul. Wilkońskiego. To ogromny paw będący jednocześnie zegarem słonecznym. Na jednej z ławek przysiadł sobie odlany z brązu Generał Sikorski, a jeszcze z innej uśmiecha się Pomnik Teściowej.

Park Solankowy sprzyja nie tylko spacerom, na jego terenie nie brakuje też ścieżek dla miłośników Nordic Walking, jazdy na rowerze i rolkach.

Tężnie Solankowe – naturalne inhalatorium

Sercem Parku Solankowego są tężnie solankowe, które od 2001 roku zachwycają odwiedzających konstrukcją oraz dobroczynnym wpływem na zdrowie. Inowrocławskie tężnie mają kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, mierzą 9 metrów wysokości i mają 300 metrów długości. Po ścianach wypełnionych gałęziami tarniny spływa solanka.
tężnie, tężnie w Inowrocławiu, tężnie Inowrocław, tężnie solankowe, tężnie solankowe Inowrocław, tężnie, Inowrocław, Park Solankowy, Park Solankowy w Inowrocławiu, Park Solankowy Inowrocław
Dzięki temu w powietrzu unoszą się specyficzne aerozole, które pozwalają leczyć schorzenia górnych dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, alergie i stany ogólnego wyczerpania. Na szczycie tężni solankowych znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Parku Solankowego i częściowo Inowrocławia. Warto nadmienić, że inowrocławskie tężnie są trzecie w kraju pod względem chronologii powstania i drugie, co do wielkości. Inhalacje można tutaj połączyć z różnymi ciekawymi aktywnościami.

Inowrocławska tężnia nasycając powietrze jodem stanowi, więc naturalne inhalatorium o szerokich właściwościach terapeutycznych. Przebywanie w okolicy tężni pomaga osobom chorym na nadciśnienie tętnicze, choroby układu oddechowego oraz stany ogólnego wyczerpania. Pobyty w pobliżu tężni zaleca się również osobom zdrowym. Wdychanie powietrza przesyconego minerałami wzmacnia, bowiem odporność i zabezpiecza przed chorobami.

W okresie letnim w pobliżu tężni organizowane są różnorodne imprezy kulturalne. Jedną z nich jest organizowana od 2006 roku Inowrocławska Noc Solannowa z udziałem Grzegorzem Turnaua. Koncert odbywa się zawsze w ostatnią sobotę lipca. Tłem imprezy są tężnie.

Atrakcyjne tereny rekreacyjne

W kompleksie tężni znajduje się kręgielnia, minigolf i stoliki do gry w szachy. Tuż obok zlokalizowany jest pełen atrakcji plac zabaw dla dzieci, bogata siłownia zewnętrzna oraz nowoczesny sprzęt do zewnętrznego treningu Street Workut. Do tężni można dojść m.in. trasą wiodącą przez urokliwy staw z drewnianym mostem. To nie jedyny staw na terenie Parku Solankowego. Drugi zachwycający okazałą fontanną usytuowany jest dalej w bardziej zacisznej części.

Park Solankowy w Inowrocławiu, to również urzekające niezwykłymi aromatami Ogrody Zapachowe powstałe w 2012 roku. Kwitnące tu rośliny (róże, piwonie, lilie, liczne zioła) mają działanie uspokajające, antydepresyjne i odprężające.

Warto też wspomnieć o wiecznie zielonych Ogrodach Papieskich w Parku Solankowym powstałych w 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Nawiązują one układem do ogrodów watykańskich. Można tutaj przysiąść na ławkach w stylu wiedeńskim, podziwiać rzadką roślinność i zobaczyć fontannę w kształcie kamienia tryskającego wodą.

W nowej części Parku Solankowego w Inowrocławiu przy sztucznym stawie powstała też prawdziwa piaszczysta plaża oraz ogólnodostępne zadaszone grillowisko. W sezonie letnim miejsca te cieszą się dużą popularnością wśród osób spragnionych promieni słonecznych i biesiad na świeżym powietrzu.

Pijalnia Wód i Palmiarnia

Nową atrakcją Parku Solankowego jest Pijalnia Wód „Inowrocławianka” z pierwszą w województwie kujawsko-pomorskim Palmiarnią. W pijani można skosztować mineralnej wody o nazwie „Inowrocławianka” oraz leczniczej „Jadwigi”. Z kolei palmiarnia kusi tropikalną roślinnością wśród której są m.in.: bananowce, bambusy, drzewo cytrynowe i oryginalne kaktusy. Egzotycznego klimatu dodają również ptaki i złote rybki. Ponadto w obiekcie zlokalizowana jest ciekawie zaaranżowana Chata Kujawska.

W sezonie letnim w Parku Solankowym w Inowrocławiu organizowane są też liczne koncerty, występy i imprezy pod gołym niebem. Wiele z nich odbywa się w muszli koncertowej, Teatrze Letnim oraz na scenie aranżowanej przy tężniach.

Czyste powietrze

Warto tu przyjechać i zostać na dłużej. Malowniczo zaaranżowane tereny urzekają pięknem i zachęcają do długich spacerów. W Inowrocławiu jest też czym oddychać i to nie tylko ze względu na mikroklimat tężni. Badanie przeprowadzone w 2016 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wykazało, że Inowrocław jest miastem o najczystszym powietrzu w Polsce (badanie objęło 153 polskie miasta). Szukając azylu wybierz więc „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław.

Polub Social Media GdzieNaWycieczke.pl

Facebook
❤️ Instagram
?‍ Linkedin
Youtub

Oceń atrakcję i napisz recenzję

Twoja ocena dla tej atrakcji

angry
crying
sleeping
smily
cool
Przeglądaj

Zaleca się, aby recenzja miała co najmniej 140 znaków :)

Zgadzasz się i akceptujesz nasz Regulamin (warunki i postanowienia) dotyczący publikowania tej recenzji?

image

Zobacz najtańsze noclegi w miejscowości Inowrocław

Nie zapomnij odwiedzić pozostałych Atrakcji z miejscowości Inowrocław

building Jesteś właścicielem atrakcji? Zgłoś przejęcie! Zgłoś przejęcie!

Dodatkowe informacje

 • Natura:Tężnie
  image